Späť

AdriaSun > DOVOLENKA > Dovolenka Taliansko > Dovolenka Kampánia

Dovolenka Kampánia

Kampánia je nádherná slnečná časť južného Talianska, láka turistov svojimi nádhernými mestami plnými pamiatok, piesočnými plážami zaliatymi slnkom aj jedinečnou kultúrou s bohatým nočným životom.

Dovolenka v Kampánii

Kampánia (taliansky Campania) je regiónom ležiace na juhu Talianska a je ohraničená regióny Basilicata, Molise, Apúlia a Laziom. Oblasť Kampánia má rozlohu 13 595 km², 5,7 milióna obyvateľov a delí sa na 5 provincií: Avellino, Benevento, Caserta, Neapol a Salerno. Meno Kampánia pochádza od Rimanov, ktorí oblasť nazývali Campania felix, rovnaký základ je aj v názve francúzskej provincie Champagne.

Vydajte sa do letovísk, ako je Neapol, Paestum, Marina di Camerota, Capri, Baia Domizia, Sorrento a mnohých ďalších, v ktorých si užijete najrôznejšie vodné športy i odpočinok v tieni slnečníka.

Hlavným mestom Kampánia je Neapol a medzi najnavštevovanejšie lokality patrí Palinuro, Amalfi a Paestum. Dominantou kraja je činná sopka Vezuv. Vezuv - Vesuvio znamená v latinčine "nevyhasla". Jediná činná sopka na európskom kontinente. Súčasný vulkán teraz len fajčí a vykazuje slabú sopečnú činnosť. Kráter má dnes priemer okolo 600 metrov a hĺbku 216 metrov. Hore vedie kľukatá cestička z Herculanea ku križovatke. Ak sa vydáte doľava, po 2 km dôjdete na parkovisko odkiaľ trvá cesta na vrchol pešo 20 minút. Ak na križovatke zahnete doprava, po 2 km dorazíte ku stanici sedačkovej lanovky, ktorá vás dovezie za pár minút k vrcholu vulkánu.

Kampánia má veľmi členité pobrežie. Vďaka množstvo archeologických pamiatok je veľmi vyhľadávanou oblasťou tiež pre milovníkov histórie.

Geografia: Kampánia je prevažne kopcovitá (50,8%). Len 34,6% tvoria hory a 14,6% nížina.

Ostrovy: Kampánské súostrovie sa skladá z piatich ostrovov: Ischia, Capri, Procida, Vivara a Nisida.

Veľmi úrodný kraj, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je Neapol, hlavné mesto Kampánie, a sopka Vezuv. Neapolský záliv je jedným z najnavštevovanejších miest Talianska. Patrí sem predovšetkým amalfské pobrežia, kde sa pestujú najušľachtilejšie citróny na svete. Na severnej strane Sorrentského polostrova sa zase darí pomerančovníkům. Na tomto hornatom polostrove leží jedno mestečko vedľa druhého a všetky majú bohatú históriu. Z mesta Sorrento alebo z veľkého neapolského prístavu môžete navštíviť jeden z najpôvabnejších ostrovov Tyrhénskeho mora - Capri. Ten bol už v staroveku obľúbeným miestom pobytu cisárov. Alebo môžete navštíviť antické mestá Pompeje a Herkulaneum, ktorá bola v roku 79 zasypaná popolom. Vzdialenosť z Českej republiky do oblasti neapolských pamiatok je približne 1400 km. Letisko sa nachádza v Neapole.

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Určite si pozrite

Dovolenka Marina di Ascea

Dovolenka Marina di Ascea

Priezračné more a prítomnosť vykopávok rímskeho mesta Velia lákajú do letoviska Marina di Ascea veľké množstvo turistov. Talianske mesto Ascea má približne 6 tisíc obyvateľov. Nachádza sa v národno...

Dovolenka Marina di Ascea

Dovolenka Marina di Casal Velino

Dovolenka Marina di Casal Velino

Mestečko Marina di Casal Velino leží na cilentském pobreží a vyniká svojou krásnou prírodou. Letovisko obklopuje tiahle úbočí pohoria Apeniny, ktoré tu vytvorilo Národný park - Parco Nazionale del Ci...

Dovolenka Marina di Casal Velino

Dovolenka Paestum

Dovolenka Paestum

Dovolenka v letovisku Paestum láka turistov predovšetkým na zachvoalé zvyšky antického mesta, zbierku gréckych antických predmetov a krásne dlhé piesočnaté pláže. Paestum je klasický rímsky názov...

Dovolenka Paestum

Fotogaléria