Späť

AdriaSun > DOVOLENKA > Dovolenka Španielsko

Dovolenka Španielsko

Dovolenka Španielsko

Španielsko rozmanitosťou svojej ponuky predstavuje prázdninový raj a jednu z najobľúbenejších dovoleniek slovenských turistov. Krajina zasľúbená turistike ponúka krajinu hornatú, úrodné údolia, ale aj púšte, sopečnej oblasti, skalnaté pobrežie, úžasné pláže s promenádami paliem, predstaví vám svoju históriu i súčasný život plný zábavy.

dovolenka v Španielsku

Španielsko pokrýva 84% Pyrenejského polostrova a je jednou z najčlenitejších európskych krajín. Ďalej je táto krajina, po Rusku, Ukrajine a Francúzsku, štvrtú najväčšiu v Európe. Španielsko je veľmi hornaté, priemerná nadmorská výška je 650 m nm Po Švajčiarsku je druhou najvyššie položenou európskou krajinou. Preto nie je prekvapením, že Madrid je najvyššie položeným európskym hlavným mestom (655 m nm).

Pri ceste po Pyrenejskom polostrove zistíte, že neexistuje len jedno Španielsko. Krajina má mnoho tvárí a jej obyvatelia sú posadnutí regionálnym patriotizmom. Andalúzia, v ktorej plynie  život veľmi pomaly, vyniká nádhernými maurskými pamiatkami. Kozmopolitné Barcelona, ​​centrum hrdého Katalánska, ponúka fantastickú modernistickou architektúru Antonia Gaudího. Kastília, ležiaca na náhornej plošine zvanej "Meseta", je pyšná na svoj stredoveký skvost - Toledo.

Kilometre dlhé pláže, malebné horské dedinky a slnko každý deň. To je jedna z najatraktívnejších krajín západnej Európy - Španielsko. Vedľa výnimočných miest ponúka odpočinok na krásnych plážach, skvelé víno, flamenco a býčie zápasy. Z kultúrneho dedičstva UNESCO môžeme v Španielsku zhliadnuť napr. Jaskynné maľby v Altamire, historické centrá Barcelony, Toleda, Sevilly a Sallamanky. Ďalej katedrálu v Burgose a paláca Alhambra a Escoril. Pri dovolenke v Španielsku sa stretnete s rímskymi akvadukty, islamskými palácmi i gotickými katedrálami. Španielsko je však zároveň jednou z najhornatejších krajín Európy a jej "Sierra" ponúkajú nespočetné množstvo turistických chodníkov i prírodných krás. Nemenej zaujímavá je tiež dovolenka v Taliansku ktorá je rovnocenným súperom dovolenky v Španielsku.

Základné informácie

Oficiálny názov: Španielske kráľovstvo
Hlavné mesto: Madrid
Rozloha: 504.782 km2
Počet obyvateľov: 42,717 mil.
Oficiálny jazyk: Španielčina, regionálne: Katalánsky, Baskičtina, galícijčina a ďalšie jazyky
Štátne zriadenie: kráľovstvo
Mena: Euro (EUR)

Býčie zápasy

Každoročne každé ráno sa od 6. do 14. júla v hlavnom meste Navarra Pamplone vypúšťajú do ulíc býky, pred ktorými potom uteká mnoho odvážnych chlapcov a mužov. Táto tradícia súvisí s oslavami sviatku sv. Fermína, mýtického rímskeho učeníka, ktorý podľa povesti obrátil na vieru mesto v severnom Francúzsku Amiens. Preto každý júl si väčšina obyvateľov Navarry nasadia červené barety a vyrazí do Pamplony na oslavy. Prchání pred býkmi je najznámejší, nie však jedinou akciou týchto osláv. Nechýba ani tanec, hudba, ohňostroje a omše.

Turistické informácie

Cestovný ruch je v Španielsku na vysokej úrovni a pri pobreží Stredozemného mora je najdôležitejším odvetvím. Ročne zavíta na dovolenku do Španielska cca 50 miliónov návštevníkov, čo dáva zamestnanie veľkej časti miestnych obyvateľov. Hlavným cieľom turistov je predovšetkým východné stredomorské pobrežie, horská turistika nachádza svoje ciele v Pyrenejach.

Španielskej klíma

Je dané rozdielnymi geografickými podmienkami krajiny. Vnútrozemie má podnebie kontinentálne, s veľkými teplotnými rozdielmi v priebehu roka. V Madride je priemerná teplota v zime 5 ° C, v júli 24 ° C.
Na južnom a východnom pobreží panuje podnebie stredomorské s vysokým počtom slnečných dní a miernou zimou. Letné teploty sa tu pohybujú medzi 23 ° C až 30 ° C a v zime okolo 10 ° C až 15 ° C. Stred a juh Španielska je suchý, podobný skôr neďalekej severnej Afrike. Oproti tomu v severných pobrežných oblastiach pomerne často prší.

Doklady a víza

do 90 dní platí bezvízový styk, stačí iba cestovný pas Zlý ešte 3 mesiace po výjazde z krajiny. Aj keď je stanovené povinné finančné vybavenie osoby na deň pobytu, nebýva kontrolované. Policajti môžu požadovať tzv. Zelenú kartu.

Podrobnejšie informácie o Chorvátsku nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí: www.mzv.sk.

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Dovolenka Costa del Azahar

Pozývame Vás na pobreží Costa del Azahar. Azahar je názov pre kvet pomarančovníka s prenikavou vôňou, ktorá je s touto oblasťou neodmysliteľne spätá. Pláže s jemným pieskom, pozvoľným vstupom do mora...

Dovolenka Costa del Azahar