Späť

AdriaSun > DOVOLENKA > Dovolenka Taliansko

Dovolenka v Taliansku

Dovolenka v Taliansku

Taliansko je krajina mnohých tvárí. Dovolenka v Taliansku ponúka relaxovanie na zlatých piesočných plážach, turistiku alebo lyžovanie v horách, prastará mesta s historickými pamiatkami, známe osobnosti minulosti i súčasnosti, svetovo známu kuchyňu aj elegantné módu. Ceny ubytovania sú príjemné a to všetko robí z tejto európskej krajiny raj turistov.

dovolenka Taliansko

Taliani platia všeobecne za kultúrny národ. Ich životný štýl je pohodový a živý. Ak zavítate z pláží alebo hôr do talianskych miest môžete sa venovať príjemnému nakupovanie. Dámy určite ocenia vycibrený vkus talianskych návrhárov, čo sa týka oblečenia, topánok aj doplnkov. Nakupovanie patrí medzi najobľúbenejšie činnosti zahraničných turistov.

Do Talianska uteká aj milovníci miestnej kuchyne. Tá je považovaná za jednu z najlepších na svete, inšpirovala mnoho ďalších štátov. Tešiť sa môžete na rôzne druhy mäsa, zeleniny (upravované mnohými spôsobmi), cestoviny, plnky aj talianske zmrzliny. Na svojej dovolenke v Taliansku si rozhodne nezabudnite vypiť pravú taliansku kávu a zajesť ju Tiramisu. Pizzu, lasagne, prosciutto, špagety, parmezán alebo talianske vína nemusíme ani pripomínať.
Dovolenka v Taliansku Vám ponúkne celý rad historických skvostov, podobne ako pri dovolenke v Grécku. Milovníci pamiatok by si rozhodne nemali nechať ujsť tieto dve obľúbené dovolenkové destinácie.

Základné údaje

Oficiálny názov: Talianska republika
Hlavné mesto: Rím
Rozloha: 301.338 km²
Počet obyvateľov: 58 057 477 (r. 2004)
Oficiálny jazyk: Taliančina, v oblastiach so zvláštnou autonómiou zároven: Nemčina, Slovinčina, Francúzština
Štátne zriadenie: republika
Mena: Euro (EUR)

Taliansko patrí k najnavštevovanejším krajinám Európy a celého sveta. Rozkladá sa takmer celá na Apeninskom polostrove, ale patrí k nej aj ostrovy ako Sicília, Sardínia, Ischia, Capri, Liparské ostrovy. Na území Talianska sa nachádzajú dva nezávislé štáty San Maríno a Vatikán. Taliansko tiež ponúka vysoké Alpy na severe, z ktorých napríklad vápencové Dolomity si získali srdcia mnohých horalov. Taliansko je vyhľadávaná pre neuveriteľné množstvo pamiatok z rôznych historických období. Pýši sa pozostatky z dôb rímskeho impéria aj palácmi z čias, kedy bola kolískou renesancie. Malebnú krajinu zdobia hrady, zámky, kostoly, kláštory a opevnené mestá. Medzi jej klenoty patrí predovšetkým Rím, Florencia, Benátky a Neapol, ale sú tu desiatky ďalších zaujímavých miest a mestečiek. Talianska múzea patrí celkom určite k najznámejším a najvýznamnejším na svete.
Klíma Talianska je veľmi rozdielne a dosahuje extrémnych rozdielov od mrazu vo vysokých polohách Álp a Apenín až po polotropická horúčavy pozdĺž pobrežia Ligúrskeho mora a západného pobrežia juhu Talianska. V nízko ležiacich regiónoch a miernych úbočiach Apenín medzi Florenciou a Rímom sú zimy veľmi mierne; stredozemná prúdenie spríjemňujú dlhá, suché letá. Sever je známy umierneným podnebím. Sú tu miestne rozdiely, a to podľa nadmorskej výšky.

Obyvatelia Taliansko

V Taliansku žije takmer 60 miliónov obyvateľov a to ich radí medzi vôbec najľudnatejší štát Južnej Európy. Taliani sú predovšetkým katolíci, tvorí 85 - 91%. Je to dané históriou a vplyvom samotného Vatikánu. Národnosť prevažuje talianska - 94%, avšak Sardovia (obyvatelia Sardínia) hovorí sardínskom, Rétororománci hovorí rétororománsky, žijú v blízkosti hraníc so Švajčiarskom. Prisťahovalci sú predovšetkým z bývalých kolónií Líbye, Somálska, Etiópie a Albánska i Maroka. Najviac zaľudnená mesta sú Rím, Miláno a Neapol.

Podrobnejšie informácie o Taliansku nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí: www.mzv.sk.

Talianske pláže

Taliansko má pláže poväčšinou piesočné. Nájdete tu aj štrkové alebo kamienkové pláže. Talianske piesočné pláže vynikajú svojou čistotou. Na 200 ich získalo Modrú vlajku. Slnečníky a lehátka sú tu väčšinou za poplatok, vstup na pláže je však zadarmo. Dobré je pripomenúť, že kúpanie úplne bez plaviek je zakázané, ale u žien je tolerované kúpanie a opaľovanie hore bez. Netoleruje sa však stanovanie a nocovanie na plážach - tu hrozí pokuta až niekoľko tisíc Eur. Milovníci športov môžu na plážach využiť širokú ponuku. Vyskúšajte napríklad rybárčenie, windsurfing, vodné lyže, vodné bicykle, plachtenie, paragliding alebo vodné skútre.

Talianske vína

Taliansko sa radí medzi najväčších producentov vína na svete. Dalo by sa povedať, že Taliansko je jednou veľkou vinárskou oblasťou. Ročne vyprodukuje asi štvrtinu svetovej produkcie. Tradícia vinárstva je v Taliansku zakorenená už viac ako 3000 rokov. Vďaka svojej kvalite a chuti talianske vína patria k najlepším na svete. Známe sú spústy odrôd. Talianske vína sa stala neoddeliteľnou súčasťou kuchyne. Ochutnať môžete ľahká a ľahko piteľné vína, zároveň však neuveriteľne plná a komplexná. Farba vína sa označuje ako Bianco, Rosato, Ciaretto a Rosso. Hodí sa predovšetkým k ľahším pokrmom ako je hydina alebo šaláty či cestoviny.

Dovolenka v Taliansku

Talianske Alpy sú rozmanitejšie ako alpské celky iných štátov. Rozkladajú sa na približne polovici južných území alpského oblúka. Nájdete tu nádherná jazerá, divoké rieky aj veľa zaistených turistických chodníkov. Pri dovolenke v Taliansku môžete prevádzkovať pešiu turistiku, ale aj horolezectvo, cykloturistiku, paragliding, raftovanie, jachtárčenie aj surfing, canyoing. Nielen unikátna horská skupina Dolomity ponúka nezabudnuteľné lyžovanie. V talianskych horských centrách môžete tiež ochutnať odlišnú kuchyňu ako v mestách. Kuchyňa starých horalov je zameraná na domáce produkty - chleba, zemiaky, slaninu, syry a výborné domáce klobásky a silný nápoj Grolich (zmes čiernej kávy, ovocnej pálenky a skaramelizované kôry citrónov a pomaranča.).

Pláže v Taliansku

Talianske pláže sa tiahnu na 7600 km dlhom pobreží. Nájdete tu biely piesok, tyrkysovú a čistú vodu. Sú plne vybavené pre spokojnosť turistov na dovolenke v Taliansku.

More okolo Talianska

Talianske pobrežie obmýva Stredozemné more, rozdelené je na 4 časti: Jadranské, Iónske, Ligurské a Tyrhénske more. V stredozemnom mori dosahuje teplota povrchovej vody v lete až 30 stupňov Celzia, je významnou dopravnou cestou, ťaží sa tu ropa, zemný plyn a je zdrojom pre lov rýb. Na západ od Sardínie sa nachádza sardínskom mora, južne od Sicílie je Sicílsky kanál a Maltézsky kanál.

Prehľad destinácií a ubytovacích kapacít v Taliansku nájdete po kliknutí: ubytovanie v Taliansku

Prajeme príjemné zážitky na Vašej dovolenke v Taliansku!

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Dovolenka Kalábria

Taliansky názov pre Kalábrii je Calabria. Je to najjužnejšia časť Apeninského polostrova s ​​krásnou prírodou a prevažne hornatou krajinou, ktorá má dodnes väčšinou poľnohospodársky ráz a veľmi mál...

Dovolenka Kalábria

Dovolenka Kampánia

Kampánia je nádherná slnečná časť južného Talianska, láka turistov svojimi nádhernými mestami plnými pamiatok, piesočnými plážami zaliatymi slnkom aj jedinečnou kultúrou s bohatým nočným životom. ...

Dovolenka Kampánia

Dovolenka Ligúria

Ligúria patrí medzi stále českými klientmi k neprebádané oblasti. Oblasť je inak však turistami hojne navštevovaná a to najmä vďaka nádherným plážam oceneným Modrou vlajkou aj širokej ponuke obchodo...

Dovolenka Ligúria