Späť

AdriaSun > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Informácie, doprava do Grécka > História Grécka

História Grécka

História Grécko

Keď v roku 1944 skončila druhá svetová vojna, komunisti a monarchistami pokračovali proti boji navzájom. Začala sa občianska vojna, v ktorej zahynulo viac Grékov ako v druhej svetovej vojne. Trvala do roku 1949 a komunisti v nej prehrali. Mnoho ľudí bolo uväznených alebo odišlo do exilu. Takmer milión Grékov odišlo za lepším životom do USA, Kanady, Austrálie a podobne. V 50.rokoch došlo k čiastočnej obnove, ale aj napriek tomu zostalo Grécko chudobné. V roku 1952 sa stáva Grécko členom NATO.

Daňová reforma v 90 rokoch a úsporné opatrenia umožnila, aby sa Grécko dodatočne pripojilo k zavedeniu eura.
V roku 2002 vymenilo Grécko menu vtedajšej drachmy za euro. Nikto však natušil, že sa Grécko stane najproblematickejšou z krajín eurozóny. Vláda míňala a falšovala štatistiky o štátnom dlhu. Udržanie eura v Grécku je veľa neisté.

Nepokojmi bolo Grécko zmietané aj v roku 2008, keď policajt v Aténach zastrelil 15  ročného študenta. Masové demonštrácie a protesty vyústili v ničenie majetku a napádaniu polície. Policajt bol nakoniec odsúdený na doživotie za vraždu a jeho kolega dostal 10 rokov za spoluúčasť.