Späť

AdriaSun > Grécko

Grécko

Dovolenka Grécko

Oficiálny názov: Grécko
Hlavné mesto: Atény
Rozloha: 131 957 km2
Počet obyvateľov: 10 647 529
Oficiálny jazyk: Gréčtina
Štátne zriadenie: republika
Čas: SEČ +1
Mena: Euro (EUR)

Grécko sa nachádza na juhu Balkánskeho polostrova, môžete tu využiť brehy Egejského, Stredozemného a Jónskeho mora. Grécko je charakteristické svojou pohostinnosťou v podobe starých malebných kaviarničiek, taverien, pizzerií a milým obyvateľstvom. Môžete tu navštíviť veľa prírodných krás, staré kostolíky, píniové a olivové háje, pomarančovníkové plantáže a prekrásne ostrovy. Za pohľad stojí tiež vysoké pohorie Olymp, ktoré je vysoké 2 917 metrov. Výhodou je tiež, že Grécko má veľmi dobré klimatické podmienky, pri mori tu môžete stráviť až päť mesiacov v roku.

Lákajú Vás vzdialené cudzie kraje? Chceli by ste počas dovolenky zažiť a spoznať niečo nové a pritom zostať jednou nohou v starej dobrej Európe? Skúste Grécko! Čaká Vás totiž cestovatelská lahôdka: kolíska európskej civilizácie, Grécko ako krajina mýtov, unikátnych pamiatok, slávnej histórie a obdivuhodných prírodných krás ... A ak dávate prednosť pred cestovaním skôr relaxácii na pláži, vďaka kombinácii prekrásnych pláží, mora a pohostinnosti miestnych sa sem budete radi vracať ...
Gréci sú otvorení, družní a bezprostredné ľudia so srdcom na dlani. Niekedy dokážu byť až urputně pohostinní, ale pozor, nenechajte sa napálit - tihle dobrosrdečne mizerové sú totiž aj výtečným rečníkov a rozenými obchodníkov!

  • Hlavné mesto - Atény

Na pozostatky starovekého Grécka môžete naraziť na mnohých miestach Athén. Prechádzate sa v centre, zahnete za roh a pred vami sa objaví fragmenty stĺpa alebo časť budovy. Atény boli centrom umenia a filozofie, a to poznáte naozaj na každom kroku, ktorý v tomto prekrásnom meste urobíte.

  • Grécke dobroty

Najznámejšími pochúťkami sú bezpochyby musaká (s) (lilkový nákyp s mletým mäsom a bešamelovou omáčkou, niekedy aj zemiakmi), gyros (bravčové, jahňacie a kuracie mäso opekané na zvislom otočnom ražni, postupne odkrajované; podáva sa v cereálnej placke, ktoré sa nazýva " pita "alebo s hranolky a oblohou na tanieri), suvláki (grécky špíz: na ihly alebo špejli grilované bravčové, jahňacie a kuracie mäso), z predjedál Tzatziky (jogurtová pasta s okurku a cesnakom, resp. s trochou kopru) a choriátiki (grécky šalát: čerstvá zelenina, syr Feta a olivy, dochutenie soľou, oreganom, olivovým olejom a octom).
Typické sú však aj yemistá (paradajky a papriky plnené ryžou, bylinkami, popr. Mletým mäsom), stifádo (dušené teľacie, popr. Králičie mäso s cibuľkou v paradajkovej omáčke), keftédes (báječně kořeněné karbanátky z mletého mäsa), pastício (zapečené cestoviny s mletým mäsom, všetko zaliate bešamelovou omáčkou).
Z ďalších predjedál potrebné dolmádes (hroznové listy plnené ryžou s kôprom alebo rýžomasovou zmesí) alebo taramosaláta (pyré z tresčej ikier a strúhanky alebo zemiakov), z polievok avgolémono (väčšinou silný kurací vývar sa šlehaným vajcom a citrónom). Z dezertov ochutnajte napríklad baklavá (s) (veľmi sladký múčnik z lístkového cesta, plneného orechy a medom alebo sirupom) alebo kadáifi (závitek s orechmi a sirupom, charakteristické sú tenké vlasce cestá na povrchu).
Radi mlsáte, ale neradi oriešky? Ochutnajte obľúbený yaúrti me meli (hutný biely jogurt s medom).

  • Malý slovníček

Dobré ráno, dobrý deň - Kalimero
Dobrý večer - Kalispéra
Dobrú noc - Kalinichta
Děkuji - Evcharistó
Prosím - Parakalo
Áno - Nie
Ne - ochi
Prepáčte - Signomi
Hovoríte po anglicky? - Milá angliká?
Nerozumiem grécky! - Deň katalavéno Elinika!
Kde je? - Pu ine?
Koľko je hodín? - Ti ora ine?
Koľko to stojí - Posudzovanie kostizi?
Číslovky: 1-10 - ena, dio, tria, tesera, pende, eksi, EFTA, ochto, ENEA, deka
20, 30, ... 100 - Icosa, trianda, Saranda, peninda, eksinda, evdominda, ochdonda, ekato

Podrobnejšie informácie o Chorvátsku nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí: www.mzv.sk.