Späť

AdriaSun > Turecko

Všetko o Turecku

T u r e c k o

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto:
Ankara
Rozloha:
783 562 km²
Počet obyvateľov:
74 816 000
Oficiálny jazyk:
turečtina
Štátne zriadenie:
parlamentná republika
Mena:
turecká líra  TL (1 turecká líra = 100 kuruşov)

Turecko - Turecká republika, je euroázijská krajina. Rozprestiera v Malej Ázii a na časti Balkánskeho polostrova. Prevažná časť krajiny patrí k Ázii. Turecko obmývajú štyri moria a susedí s viacerými krajinami. V európskej časti sú to Bulharsko a Grécko a v ázijskej časti má spoločné hranice s Gruzínskom, Arménskom, Azerbajdžanom, Iránom, Irakom a Sýriou. Turecko je prevažne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú len v európskej časti. Príjemné pláže na pobreží Egejského mora a v južnom Turecku pri Stredozemnom mori. Obyvateľstvo sa skladá prevažne z Turkov a národnostných menších, z ktorých najväčšie zastúpenie majú Kurdi. Turci vyznávajú islamské náboženstvo.

  • História

Turecké územie patrí k najstarším trvalo osídleným regiónom na svete. Najstaršie obydlia vznikajú ešte v Neolite . Prvou ríšou  bola Chetitská ríša po jej rozpade sa najdôležitejším štátom stala Frýgia. Od 12. stor. pred Kr. bolo západné pobrežie Anatólie kolonizované . V 6.-5. storočí bola Anatólia dobytá Peržanmi, s ktorými viedli Gréci vojny. Nakoniec Anatóliu dobyl Alexander Macedónsky. Po jeho smrti sa rozpadla na niekoľko helenistických štátov . Mnoho gréckych obyvatelov sa usadilo v rôznych častiach Anatólie, čo viedlo k hellenizovaniu celej oblasti. Tieto štáty nemali dlhé trvanie a do konca 1. stor. pred Kr. všetky ovládla Rímska ríša. V roku 1299 sa Osman I. stal prvým sultánom Osmanskej ríše, ktorá ako moslimský štát započala ťaženia do Európy, Ázie i Afriky. Sultán mal neobmedzenú moc. Počas tohto obdobia sa väčšina obyvateľov islamizuje a poturčuje. Osmanská ríša zanikla v roku 1923, kedy Mustafa Kemal Atatürk založil republiku.

  • Prírodné pomery

Povrch tvorí Anatólska plošina, obklopená mladšími pohoriami. Východnú časť vypĺňa Arménska vysočina (najvyšší Ararat 5 165 m. n.m.). Nížiny sa rozkladajú len pozdĺž pobrežia. Celá oblasť je seizmicky značne aktívna. Väčšina riek má charakter horských tokov. Na východe štátu pramenia biblické rieky Eufrat a Tigris. V krajine sa nachádza mnoho prevažne sladkých jazier, ľadovcového alebo tektonického pôvodu.  Podnebie v Turecku je stredomorské subtropické. Je do väščej miery ovplyvnené nadmorskou výškou. Počas hlavnej turistickej letnej sezóny vystupujú maximálne denné teploty bežne na 35 - 40 °C. Noci sú teplé a vhodné na príjemné prechádzky, pri ktorých teplota klesá na 20 °C.

  • Turecká kuchyňa

Turecká kuchyňa patrí medzi najlepšie a najzdravšie na svete. Turecko čerpá z vlastných zásob veľké množstvo rýb a ďalších darov mora. Zeleninové šaláty sa obyčajne dochucujú nálevom z olivového oleja a citrónu. Z mäsa je v tureckej kuchyni najobľúbenejšia baranina, ktorá nie je taká mastná ako naša . V Turecku sa ovce chovajú pre mäso a nie pre vlnu. Takisto baranie mäso vonia bylinkami, ktorými ovce pasú. Odporúčame ochutnať taktiež morské ryby opekané na ražni. Najčastejšie sa k jedlu pije obyčajná voda. Najrozšírenejším nápojom je čaj, bez ktorého sa neobíde žiadne posedenie. Jedným z najznámejších tureckých alkoholických nápojov je raki, ktorý sa pripravuje z hrozienok a ochucuje anýzom.

Turecko SideT U R E C K O    S I D E

Mesto Side je najznámejším a najvyhľadávanejším dovolenkovým miestom Tureckej riviéry. Poprežie lemuje súvislý pás pieskových pláží. Nájdete tu množstvo kvalitných hotelov a taktiež boharú históriu a neskutočné antické stavby. Základy mesta boli položené už v antických časoch. Neskôr túto oblasť okupoval Alexander Veľký. Práve v tejto časti Turecka nájdete veľké množstvo historických pamiatok.

  • Výlety

Jeep Safari - jazda džípom po pohorí Taurus cez horské turecké dedinky.
Lodný výlet Alanya
-
poldenný/celodenný výlet loďou (spojený s obedom) do Alanye popri skalnatom pobreží a známej Kleopatrinej pláži.
Morský svet a show delfínov
-
návšteva prestížného parku Sealanya, kde si môžete za príplatok zaplávať s delfinmi, v delfináriu sa konajú predstavenia s cvičenými delfínmi, morskými tuleňmi.
Lodný výlet Manavgat
-
plavba po zelenej rieke Manavgat spojená s obedom a prestávkou na kúpanie, prehiadka morej mešity v Manavgate.

T u r e c k o   B o d r u m

Bodrum je prekrásne miesto s typickou mediteránskou architektúrou. Na každom kroku Vám učaruje množstvo pestrofarebných kvetov a pieskové pláže, ktoré sa tiahnu pozdĺž brehov Egejského mora. Nájdete tu jeden zo siedmich divov antického sveta slávne mauzóleum. Hérodotos, johanitskí rytieri si tu postavili hrad, ktorý sa aj dnes vypína nad prístavom. Toto historicky zaujímavé, temperamentom žijúce mesto chváli prívlastkom „turecké Saint Tropez“. Vďaka príjemnej, slnečnej klíme, skvelým možnostiam na kúpanie, ale aj pestrému nočnému životu sa stalo vyhľadávanou destináciou pre mnohých turistov.

  • Výlety

Dalyan - celodenný výlet začína plavbou po rieke Dalyan, návštevou prírodnej rezervácie, pokračuje kúpaním v bahennom liečivom kúpeli.
Aquapark
- najväčší v tojto oblati, ponúka atrakcie pre všetky vekové kategórie.
Plavba loďou
- plavba začína popoludní s možnosťou zaplávať a zašnorchlovať si vo vodách Egejského mora. Súčasťou výletu je obed na lodi.
Panukkkale
- celodenný výlet na Panukkale, ktorý je pokrytý bielym travertínom.
Bordum
- poldňový výlet sa začína návštevou Bordumu, pokračuje prehliadkou antických pamiatok.

Turecko DidimD i d i m  -  A l t i n k u m

Letovisko Altikum patrí k veľmi obľúbeným a turisticky vyhľadávaným destináciam, leží v blízkosti mestečka Didim. Ponúka hotelové komplexy s tými najkvalitnejšími službami, krásne zátoky s pieskovými plážami. Jednoducho miesto pre Vašu rodinnú dovolenku.

  • Výlety

Nočné Kusadasi - večerná prechádzka centrom oblúbeného tureckého letoviska s možnosťou nákupov.
Pamukkale
-
celodenný výlet na kopec Pamukkale, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového kultúrného dedičstva UNESCO.
Plavba loďou
-
plavba loďou po pobreží Didimu spojená s obedom.
Efez
-
celodenný výlet spojený s návštevou kaplnky, v ktorej podľa tradície žila sv. Mária.
Hamam
-
návšteva kúpeľov spojená s relaxačnou procedúrou.

T u r e c k o     b e l e k

Belek najexkluzívnejšie letovisto Tureckej riviéry vďaka pieskovým plážam, výborne upraveným a vybaveným golfovým ihriskám patrí táto oblasť k vyhľadávaným najmä medzi nadšencami golfu. Dovolenka v Beleku nie je len luxus a príjemný relax na golfových greenoch. Letovisko je výnimočné aj vďaka množstvu píniových lesov, či v okolí nachádzajúcich sa olivových a citrusových plantáží. Celá oblasť je chránená pohorím Taurus, v ktorého blízkosti sa nachádza aj antické mesto Aspendos. Je známe starovekým amfiteátrom, v ktorom sa počas letnej sezóny konajú kultúrne predstavenia.

  • Výlety

Jeep Safari - nezabudnuteľná jazda džípom do prekrásnej scenérie pohoria Taurus, ktorá vedie aj cez typické turecké horské dedinky.
Morský svet a show delfínov
- návšteva delfinária, plávanie s rybami v bazéne prestížneho parku Sealanya. Výlet spojený s návštevou kožiarenského centra.
Lodný výlet Manavgat
- celodený výlet po rieke Manavgat, spojený s obedom a návštevou vodopádu, miestneho bazáru a modrej mešity.