Späť

AdriaSun > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Informácie, doprava do Grécka > Počasie v Grécku

Grécko - počasie

Aktuálnu predpoveď počasia v Grécku nájdete TU.

počasie Grécko

Grécko má stredomorské podnebie. Teploty v lete dosahujú až 40 °C. Najmä v nižších polohách panuje dlhé, horúce a suché leto. Júl a august sú dobou, kedy prichádzajú horúce suché vetry z Afriky zvanej meltemi. Morské vetry síce ochladzujú pobrežie, ale horúce suché prúdenie meltemi zvyšuje teplotu na východnom pobreží a južných ostrovoch v Egejskom mori, zvlášť na Kykladách a Kréte. Tieto vetry sú vyvolávané rozdielnym tlakom vzduch medzi severnou Afrikou a pevninou na Balkáne. Najdlhšie leto má Kréta, na juhu sa dá kúpať od apríla až do novembra.

  • Severné Macedónsko a severné Épeiros má podnebie podobné ako na Balkáne, mrazivé zimy a horúce, vlhké leta.
  • Južná časť, polostrov Attika a Peloponéz sa vyznačujú typickou stredomorskou klímou, čo znamená miernu zimu a horské, suché leto.
  • Rovnaké počasie panuje na južných ostrovoch (Kréta, Kyklady a Dodekanesos). V týchto častiach krajiny býva sneh vzácnosťou, vrcholky hôr ako na Peloponéze tak na Kréte ale bývajú v zime snehom pokryté hojne.
  • Severné Egejské ostrovy, polostrovy Chalkidiki a Pilio majú niečo medzi balkánskym a stredomorským podnebím.
  • Západná časť Peloponézu a západná Sterea Ellada a juhozápadný Épeiros a Jónske ostrovy meltemi nezasahujú a majú miernejšie zimy než ostatné časti severného Grécka.


Najviac dažďových zrážok spadne na jeseň a v zime, hlavne na severozápadnom pobreží. Ľadový vietor prichádza zo severu prináša do hôr množstvo snehu. Na juhu sú zimy mierne s vlhkým prúdením od mora.

Priemerné teploty

Priemerná teplota vzduchu v Grécku:

máj - 25 °C
jún - 30 °C
júl -33 °C
august - 33 °C
september - 29 °C
október - 23 °C

Priemerná teplota mora v Grécku:

máj - 18 °C
jún - 22 °C
júl - 24 °C
august - 24 °C
septembra - 23 °C
október - 21 °C