Späť

AdriaSun > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Počasie > Počasie v Chorvátsku

Počasie v Chorvátsku

Chorvátsko - počasie

Najlepšie obdobie na návštevu je od apríla do októbra. Na jar sa v Chorvátsku vyskytuje viac zrážok a teplota vody je nižšia, zato však môžete obdivovať tunajšiu rozkvitajúcu vegetáciu. V tomto období stredomorská príroda ponúka svoju najkrajšiu tvár. V septembri a októbri, na konci turistickej sezóny, je počasie v Chorvátsku väčšinou ešte dosť stabilné a more teplé. Vzhľadom k tomu, že väčšina ubytovacích zariadení má otvorené až do konca septembra, a denné teploty už nevystupuje do takej výšky ako v letných mesiacoch, je to ideálna doba pre cestovanie a poznávanie celej krajiny.

  • Podnebie v Chorvátsku je charakteristické svojím stredomorským rázom. Typické sú mierne a krátke zimy a dlhé a teplé leta. Počasie na severe a juhu krajiny nie je príliš rozdielne. Líši sa ale počasia vo vnútrozemí a na ostrovoch. Časť pobrežia Jadranu je chránená horami Dinárského krasu.
  • Teploty na ostrovoch bývajú o niečo nižšie ako na pevnine. Príkladom je ostrov Split a Hvar - priemerná denná teplota na Hvare je v hlavnej sezóne o 2 ° C nižšia. Na ostrovoch často vanú mierne vetríky, ktoré robia horúčavy príjemnejšie. Aj preto sú chorvátske ostrovy u návštevníkov obľúbenejšie ako pevninové pobrežia.
  • Najmenšie množstvo vodných zrážok spadne na chorvátskych ostrovoch, najväčšie množstvo potom vo vnútrozemí. Medzi najsuchšie mesiace patria júl a august, niekedy i september. Nedostatok vodných zrážok v letnom období je príčinou častých požiarov na ostrovoch a na pobreží Jadranu. Najviac prší v novembri a decembri, na jar v marci a apríli.
  • Jadranské pobrežie je známe dlhou dobou slnečného svitu. Predbehne dokonca aj známe miesta na Francúzskej riviére. V letných mesiacoch dosahuje až 11 hodín.

 

Vetry na Jadrane - pobrežná oblasť Chorvátska je známa častými vetrami

Bora - je najznámejší vietor Jadranského pobrežia Chorvátska. Je silný a nárazový, často má silu orkánu. V oblastiach pobrežných ostrovov nebýva až tak nebezpečný, ale na otvorenom mori vytvára vlny, ktoré môžu dosahovať výšku až 3,5 metra.
Jugo - prináša so sebou dusno, oblaky, vlhkosť v ovzduší, dážď a niekedy aj zrnká piesku. Tento vietor nie je nárazový, vyznačuje sa veľkou rýchlosťou, môže dosiahnuť silu víchrice. V letných mesiacoch fúka dva až štyri dni. Na mori vznikajú vlny vysoké až 4 metre. Jugo spôsobuje veľkú koncentráciu soli a jódu, je preto veľmi vhodný pre prechádzky pozdĺž pobrežia.
Maestral - je slabý vietor, ktorý netrvá dlho, ani so sebou neprináša veľké vlny

Nevera - západný vietor, ktorý so sebou prináša búrky a ochladzuje príjemne vzduch.

Priemerné teploty

Priemerná teplota vzduchu v Chorvátsku:
- jún - 27 ° C,
- júl - 31 ° C,
- august - 30 ° C,
- september - 26 ° C.

Priemerná teplota mora v Chorvátsku:
- jún - 21 ° C,
- júl - 25 ° C,
- august - 25 ° C,
- september - 21 ° C.

Najteplejším mesiacom v Chorvátsku je júl, nejchladnejší je január, kedy priemerné teploty neklesajú pod 5 ° C. V zimnom období sa teploty pohybujú okolo 7 ° C, sneh sa objavuje v priemere raz za 10 rokov a teplota mora neklesá pod 12 ° C.