Späť

AdriaSun > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Počasie > Počasie v Čiernej hore

Počasie v Čiernej hore

Čierna Hora - počasie

Pre zistenie aktuálneho počasia v Čiernej Hore kliknite - Sem

V lete je tu ideálne počasie hlavne na slnenie a kúpanie v mori. Na jeseň prichádza vhodná doba predovšetkým pre turistiku.

  • V prímorskej časti panuje stredozemné podnebie s teplým a suchým letom a miernou daždivou zimou. Priemerná teplota vzduchu v januári dosahuje 8 ° C a v júli 27 ° C. Jar začína veľmi skoro, už začiatkom marca. Príjemná je jeseň, ktorá býva slnečná a teplá.
  • Vo vnútrozemí je podnebie mierne kontinentálne, s chladnou zimou a teplým letom. V januári dosahuje priemerná teplota -3 ° C, v júli 18 ° C.
  • Priemerné zrážky sú 1400 mm ročne na pobreží, predovšetkým v zimných mesiacoch. Najdaždivejším miestom je, a to aj v celej Európe, miesto pobrežných hôr nad Kotorom.

 

Počasie v Čiernej Hore ovplyvňujú rôzne druhy vetrov

Bora - je najznámejší vietor Jadranského pobrežia Chorvátska. Je silný a nárazový, často máva silu orkánu. V oblastiach pobrežných ostrovov nebýva až tak nebezpečný, ale na otvorenom mori vytvára vlny, ktoré môžu dosahovať výšku až 3,5 metra.
Jugo - prináša so sebou dusno, oblaky, vlhkosť v ovzduší, dážď a niekedy aj zrnká piesku. Tento vietor nie je nárazový, vyznačuje sa veľkou rýchlosťou, môže dosiahnuť silu víchrice. V letných mesiacoch fúka dva až štyri dni. Na mori vznikajú vlny vysoké až 4 metre. Jugo spôsobuje veľkú koncentráciu soli a jódu, je preto veľmi vhodný pre prechádzky pozdĺž pobrežia.
Maestral - je slabý vietor, ktorý netrvá dlho, ani so sebou neprináša veľké vlny.
Nevera - západný vietor, ktorý so sebou prináša búrky a ochladzuje príjemne vzduch.

Priemerné teploty

Priemerná teplota vzduchu v Čiernej Hore:
- máj - 20 ° C,
- jún - 23 ° C,
- júl - 27 ° C,
- august - 30 ° C,
- september - 30 ° C,
- október - 25 ° C.

Priemerná teplota mora v Bulharsku:
- máj - 17 ° C,
- jún - 18 ° C,
- júl - 22 ° C,
- august - 25 ° C,
- september - 24 ° C,
- október - 22 ° C.