Späť

AdriaSun > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Počasie > Počasie v Taliansku

Počasie v Taliansku

Taliansko - počasie

Taliansko Vás priaznivo privíta v každú ročnú dobu. Zima v Alpách je vhodná pre nadšených lyžiarov a letné mesiace môžete stráviť pri mori. Čím viac sa budete blížiť k juhu, tým väčšia bude priemerná teplota nielen vzduchu, ale aj vody. Do južných oblastí sa môžete vydať aj koncom mája alebo septembra. Jar a jeseň je najvhodnejšia pre turistov, ktorí chcú spoznávať krásy Talianska alebo si vyjsť na bicykloch. Jesene bývajú daždivejšie.

  • Podnebie v Taliansku je veľmi rozdielne, záleží na tom, v ktorej časti sa práve nachádzate. V Alpách je podnebie chladné, severná časť Talianska má mierne stredoeurópske podnebie, nízko ležiace časti majú stredomorské subtropické podnebie, ktoré je veľmi príjemné. Priemerná teplota v lete je 21 - 28 ° C, ale môže dosiahnuť až 45 ° C. Veľká časť Taliansko má stredomorské podnebie.
  • Teplotné podmienky sa menia od severu k juhu, z toho v zime sú teploty rovnomernejšie ako v lete. Na Apeninskom polostrove a ostrovoch prevládajú vzdušné masy atlantického pôvodu. V lete sem zasahuje výbežok azorského tlakového maxima, ktoré spôsobuje sucho a horúco a to je najvýraznejšie na krajnom juhu, v zime je pod vplyvom cyklonálnej činnosti polárneho frontu, s kterým súvisí väčšie množstvo zrážok. Leto je horúce a suché. Priemerné teploty v júli sa menia od 23 - 24 ° C na severe polostrova do 26 až 28 ° C na juhu (Miláno 23,3 ° C, Mesina 26,1 ° C). Najteplejšie leto je na Sicílii.
  • Zrážok má Taliansko dostatočné množstvo. Ich rozdelenie však nie je rovnomerné ako vplyvom ročných období, tak aj vplyvom reliéfu. Prevládajúce množstvo zrážok na polostrove je 500 -1 000 mm ročne. Najviac zrážok majú horské oblasti, najmä rozložené okolo Tyrhénskeho pobrežia, kde spadne viac ako 1 000 mm ročne, a vo vyšších pásmach hôr, kde presahuje až 2 000 mm ročne (v Karnských Alpách cez 3 000 mm).
  • Oblačnosť je v Taliansku veľmi malá. V severnom Taliansku je 50 - 60 %, v lete klesá na 30 - 40 %, v južnom Taliansku len 20 - 30 %. Prevažuje jasná obloha so slnečným svitom.

Priemerné teploty

Priemerná teplota vzduchu v Kalábrii:
- máj - 31 ° C,
- jún - 32 ° C,
- júl - 33 ° C,
- august - 29 ° C,
- september - 24 ° C.

Priemerná teplota mora v Kalábrii:
- máj - 23 ° C,
- jún - 25 ° C,
- júl - 26 ° C,
- august - 24 ° C,
- september - 19 ° C.