Späť

AdriaSun > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Zaujímavosti o Taliansku

Taliansko - zaujímavosti...

Taliansko je stredomorský štát v južnej Európe. Jeho väčšia časť leží na Apeninskom polostrove. Talianske Alpy susedia s Rakúskom, Švajčiarskom, Slovinskom, Francúzskom. Sever talianskeho štátu tvoria veľhorské pásmo Álp umožňujúce zimné radovánky či turistiku.

Dlhé a zaujímavo členité pobrežie zase ponúka nádherné pláže, piesočnaté i kamienkové. Špecifiká dopĺňajú talianske ostrovy, Sicília a Sardínia, kde miestne obyvateľstvo Sardov zabezpečilo odlišný vývoj a exotiku. Nezabudnime tiež na sopky Etnu a Vezuv, prejavy vulkanickej činnosti, lákajúce k výstupu a pohľadu do vnútra krátera.

Rím - taliansky Roma je hlavné mesto Talianska, leží v strednej časti Talianska. Ak sa stane cieľom Vašej dovolenky, umožní Vám zhliadnuť historické pamiatky i zažiť nočný život Talianska.

Prinášame Vám zaujímavé informácie o Taliansku. Rôzne zaujímavosti o Taliansku nájdete na našich stránkach. Prečítajte si zopár zaujímavosti o Taliansku ešte pred vycestovaním na dovolenku:

Štátne sviatky v Taliansku
Taliansko - zem gurmánov
Tipy na výlety v Taliansku
Termíny prázdnin v Taliansku
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme

 

Viete, že...

- temperament je slovo, ktorým sa dá zhrnúť charakter Talianov. Na ich presný opis však nestačí pár viet: sú priateľskí, spontánni, milí, dobrosrdeční, atď. Ich spôsob života je z jednej strany chaotický a z druhej strany usporiadaný. Keď niekto nevie po taliansky a je svedkom ich rozhovoru, chvíľu si myslí, že sa hádajú a chvíľu sú na seba milí.
- "Taliani sú najväčší lenivci v Európe," napísali v titulku talianske noviny. Taliansko by veru dostalo zlé známky, keby sa hodnotila miera vyučovania telesnej výchovy na školách: v žiadnej inej európskej krajine totiž deti nemajú v rozvrhu tak málo hodín "telesnej", ako práve v krajine na Apeninskom polostrove.
- humanizmus, renesancia, barok má základ v Taliansku.
- významným miestom európskej kultúry, pretkaným športom, je dostihová dráha Palio Horse Race v Siene, ktorej vznik sa datuje do 11. storočia a ktorá každoročne priťahuje obrovské množstvo divákov. Kone, ktoré sa ženú šialenou rýchlosťou okolo Piazza del Campo, so žokejmi na chrbte alebo bez nich, nesú na sebe farby a vzory: korytnačky, vlčice, husi, mušle, dikobraza, draka, sovy, hada, pantera, orla, húsenice, jednorožca, barana, žirafy, lesa a veže.
- v dnešnom Taliansku žili viaceré významné osobnosti, napríklad: Alesandro Volta, Galilei Galileo, Michelangelo, Giotto (Ambrogio di Bondone), Leonardo da Vinci – talianski vedci a umelci, Gaius Julius Caesar - politik zo starého Ríma, Etruskovia - staroveký národ, ktorý žil na Apeninskom polostrove.
- Taliansko je známe svojimi cestovinami (pastou), medzi ktoré patria aj špagety: Talianske špagety - potrebujeme: 1 cibuľa, 1/2 dcl oleja, 15 dkg šampiňónov, sójový granulát, soľ, mleté korenie, kyslá alebo sladká smotana, 10 dkg syru Eida.
Ako na to: Nadrobno pokrájanú cibuľu opražíme na oleji, pridáme pokrájané šampiňóny, odkvapkaný sójový granulát, mierne osolíme a dochutíme mletým korením. Zapražíme múkou, podlejeme smotanou. Varíme 15 minút. Hotovú zmes nalejeme na uvarené špagety a posypeme strúhaným syrom.